Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Beauty Center

Dış etkenlerden çok fazla etkilenen yüze cilt bakımı yapılmadığı zaman ciltte zamanla sivilceler, siyah noktalar, yağlanmalar ve kırışıklıklar oluşacaktır. Bunları önleyebilmek için cilt bakımına başlanmalıdır.

Çok çeşitli cilt bakımı türü vardır. Bunlardan bazıları ise; losyonlar, maskeler, kabuklar ve masajlardan oluşur. Genellikle güzellik salonlarında bakım yapılmaktadır. Ancak bunu siz kendiniz de bitkisel veya diğer yöntemlerle yapabilirsiniz.

Cilt bakımı konusunda, sahip olduğunuz cilt türüne göre sitemizden bilgilere erişebilirsiniz. Cilt tipleri genellikle; hassas cilt, karma cilt, kuru cilt, normal cilt ve yağlı cilt türleridir. Sitemizde yer alan tüm bilgiler tedavi değil, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir sorununuz olduğu durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Güzel ve yakışıklı olmaya programlanmış bir şekilde doğduğumuzu düşünürüz. Güzel olmak herkesin hayalidir. Günümüzde güzellik endüstrisi bunu sağlamak çok fazla sayıda seçeneği bizlere sunmaktadır. Güzellik için bilgi ve araştırma iki anahtar yoldur. Bu konuda yapılacak ilk şey cilt tipinizi (ve bir rahatsızlığınız varsa bunun cilt üzerinde yaptığı etkileri) bilmektir. Bunları bilmek Cildiniz için daha dikkatli olmanızı, ona göre ürünler kullanmanızı ve dolayısıyla daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Değişik cilt tipleri hakkında bilgi edindikten sonra kendi cilt tipinizi belirleyebilir ve cildinizi koruma adına daha dikkatli olabilirsiniz. Geçmişte cilt bakımı konusunda bu kadar çeşit cilt tipleri ayrıştırılmamaktaydı. Tüm ciltlerin benzer olduğu düşünülüyordu. Fakat günümüzde, farklı cilt tiplerinin olduğu bilgisinin yanı sıra sınıflandırılan tipin bile kişiden kişiye farklılık gösterebileceği kabul edilmektedir.

Cilt bakımı her şeyden önce temizlik ve sağlık gerektirir. Cildimize ne kullanılacağına karar vermeden önce cilt tipi ve cildi etkileyen herhangi bir rahatsızlığın olup olmadığı öğrenilmelidir. Cilt tipinize göre kremler, tonikler, bitkisel ürünler, nemlendiriciler, maskeler kullanmak ve gün geçtikçe artan çeşitlilik içinden doğru olanı seçmek ve kullanmak yeterlidir.

 

CİLT BAKIMI NEDEN MERKEZLERDE YAPILMALIDIR ?

Cildimizin ihtiyaçlarını bilmek doğasını anlamak ve doğru ürünle doğru uygulamayı yapmak bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerin işidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta bu iş yanlış uygulandığında sonucun daha kötü olacağıdır. Günümüz koşullarında ne yazıkki cildimizin ihtiyaç duyduğu şeyleri doğal yoldan temin edemeyeceğimiz gerçektir. Bu nedenle cildimizin ihtiyaçlarını ancak destek ürünlerini dışarıdan merkezlerde bulunan özel cihazlar yardımıyla sağlayabiliriz.

KAÇ TİP CİLT VARDIR ?

5 tip cilt vardır. Bunlara kısaca bakacak olursak; Normal cilt; bu tip ciltte gözenekler kapalı, parlak ve pürüssüzdür, cilt problemi olmayan cilttir. Çok özel bir bakıma gerek yoktur. Karma cilt; bu ciltte yüzün T bölgesi yağlı, diğer bölgeler ise ağırlıklı olarak kurudur. Yağlı bölgelerde komedonlar ve açık gözenekler bulunurken, kuru bölgelerde gözenekler kapalıdır. Kuru cilt; bu cilt ince, mat, pul pul dökülmeye eğilimlidir. Gözenekler ufak ve çoğunlukla kapalıdır. Cildin yapısı daha ince ve gergin olduğu için çabuk kırışmaya eğilimlidir. Yağlı cilt; bu tip ciltte yağ gözenekleri açık, komedonların ve yer yer sivilcelerin olduğu, yağ salgısı fazla olduğu için aşırı parlayan görüntü vardır. Olgun cilt; Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrelerin dökülmeside yavaşladığı için cilt normalden daha kalın ve kaba gözlenir. Ayrıca yağ salgısı da yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

CİLT BAKIMI NE SIKLIKTA YAPILMALIDIR ?

Cilt bakımı kişinin evde kendisinin yapacağı günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile aletli profesyonel cilt bakımı ile devam eder. Aylık ve yıllık profesyonel bakımda amaçlanan cildin daha alt katmanlarına bakım ürünlerinin ulaştırılarak cildin ihtiyaçlarını gidermek ve böylece cildin gençliğinin ve tazeliğinin devamlılığını sağlamaktır. Bu bakım ne yazık ki evde kullandığımız ürünler ile olamamaktadır. Bu nedenle hepimiz hangi yaşta ve hangi cilt tipinde olursak olalım profesyonel bakıma ihtiyaç duymaktayız. Ayrıca yıllık özel bakımlar da yapılmaktadır.

AYLIK VE YILLIK PROFESYONEL CİLT BAKIMININ AMACI NEDİR ?

Cildin doğal su ve yağ dengesini korumak; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması. Ciltteki ölü hücrelerin soyulması ile canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması. Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen, kollajenin dışarıdan temini, dolaşımın arttırılması Ciltte gençlik ve güzelliğin devamının sağlanması sayesinde kişinin kendisini daha iyi ve zinde hissetmesinin sağlanması.

PROFESYONEL CİLT BAKIMINDA NELER YAPILMAKTADIR ?

Bakımda kişinin cilt analizinin ardından makyajı temizlenmesiyle bakıma başlanır. Cildin peeling uygulamaları ile ölü tabakalarının soyulması, komedonların temizlenmesi, cildin ihtiyaç duyduğu besleyicilerin cilde kazandırılmasının ardından cilt bakımına hastanın ihtiyacına göre devam edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir